Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady pro cyklisty

8. 8. 2011

Rady pro cyklisty

1. Při cyklistických výletech doporučuji vždy používat ochrannou přilbu. Za léta práce v tomto sportu jsem viděl mnoho těžkých úrazů hlavy.

2. Při delších vyjíždkach doporučuji používat speciální cyklistické kalhoty s měkkou antibakteriální vložkou. Jízda na kole je pak mnohem pohodlnější.

3. Při jízdě na kole doporučuji používat speciální cyklistické rukavice, které mají na dlani kevlarovou výztuhu, popřípadě gelovou vložku. Ruce jsou pak chráněny proti vibracím, otřesům a případnému poranění při pádu.

4. Doporučuji častou kontrolu řetězu, na což jsou speciální měrky. Lze tak předejít poškození pastorků kazety a převodníků opotřebovaných vytaženým řetězem. Oprava je pak finančně náročná.

5. Cyklistům doporučuji výběr kvalitního sedla, které každý ocení při dlouhých výletech. V současné době existuje široká škála sedel s gelovou vložkou, speciálních dámských sedel a podobně.

6. Doporučuji věnovoat pozornost výběru vhodné obuvi. Pokud nevlastníte speciální cyklistické tretry, doporučuji sportovní obuv s tuhou podrážkou, přes kterou ani při delší jízdě netlačí pedál do chodidel.

7. Při jízdě na kole a při ostatních sportech doporučuji používat speciální termoprádlo, které odvádí pot od těla a tím omezuje nadměrné prochlazení organismu.

8. Při delších výletech doporučuji vzít náhradní duši pro případ defektu, montážní páky pro výměnu duše, hustilku, lepení, popřípadě multifunkční klíč. To vše lze uložit do malé brašničky pod sedlo nebo do rámu. Hustilky lze většinou upevnit na rám kola.

9. Při jízdě na kole doporučuji používat sportovní brýle, které ochrání naše oči před prachem, drobnými nečistotami a létajícím hmyzem. Za slunečného počasí jsou vhodné brýle s tmavým sklem a UV filtrem, pokud je zamračeno, jsou vhodnější brýle s čirými skly.

10. Při delších jízdách doporučuji, zvláště za nestálého počasí, brát také náhradní oblečení a malou cyklistickou pláštěnku, která částečně ochrání při bouřce či dešťové přeháňce.

11. Při výletech na kole je důležité dodržovat pitný režim, zvláště za teplého počasí. Předejdete tak křečím a jiným zdravotním problémům. Při nedostatku tekutin se snižuje fyzický výkon až o 30%. Na trhu je celá řada speciálních iontových nápojů, určených přímo k tomuto účelu. Na rámech kol jsou většinou navářky na dva košíky, ve kterých je možno vozit cyklistické láhve.

12. Kolo doporučuji vybavit předním světlem a zadním blikačem. Výlet se může mnohdy protáhnout do tmy a tyto finančně nenáročné doplňky velkou mírou přispějí k Vaší bezpečnosti na silnici.

13. Současná kola jsou jemné mechanizmy na vysoké technické úrovni, potřebují pravidelnou údržbu jako například automobil. K její provádění je zapotřebí speciální nářadí, stahováky, konusové klíče a podobně. Doporučuji tuto údržbu svěřit alespoň jednou ročně, mimo sezonu, odbornému servisu.

Vlastibor Konečný

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář